Hramul Schitului Grădiștea de Munte


În Duminica a doua după Rusalii, a Sfinților Români, 10 iunie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Schitul Grădiștea de Munte, cu prilejul sărbătoririi hramului.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, făcând referire la pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, despre chemarea primilor apostoli, Preasfinția Sa a vorbit despre chemarea pe care Dumnezeu o face în viața fiecăruia dintre noi și căreia trebuie să îi răspundem pozitiv, lucrând la mântuirea noastră și a semenilor noștri. De asemenea, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre sfinții români ce sunt prăznuiți în această duminică, cei ce ne-au transmis credința cea adevărată, noi având responsabilitatea de a o păstra și de a o transmite mai departe urmașilor noștri.


GALERIE FOTO