Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscop de Sevastia, la Patriarhia Română


Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit luni, 11 iunie 2018, la Reşedinţa Patriarhală, vizita Înaltpreasfinţitului Părinte Teodosie, Arhiepiscop de Sevastia, din cadrul Patriarhiei Ierusalimului.

În cadrul întrevederii au fost menţionate problemele pe care le întâmpină creștinii în zona Orientului Mijlociu, din cauza conflictelor militare, ceea ce a condus la emigrarea acestora în diferite părţi ale lumii, precum Europa Occidentală, SUA, Canada, America de Sud şi Australia.

De asemenea, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Teodosie a exprimat bucuria numărului mare de pelerini din România care vizitează Ţara Sfântă şi care sunt primiţi cu ospitalitate  de Patriarhia Ierusalimului.

În acelaşi timp, au fost adresate mulţumiri Patriarhului României pentru sprijinul acordat de Patriarhia Română unor studenţi creştini ortodocşi recomandaţi de Patriarhia Ierusalimului să studieze la şcoli de teologie din România.

Sectorul relaţii bisericeşti, interreligioase şi comunităţi bisericeşti externe

Foto credit: ZL