Hramul schitului „Sfânta Treime” din localitatea Crișcior


Luni, 20 iunie 2016, la sărbătoarea Sfintei Treimi, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în biserica „Sfânta Treime” a schitului Crișcior din județul Hunedoara, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit în fața credincioșilor participanți la slujba hramului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a vorbit despre comuniunea de iubire deplină a Sfintei Treimi, comuniune ce întruchipează chipul desăvârșit al Bisericii. De asemenea, Preasfinția Sa le-a vorbit credincioșilor de minunata lucrare pe care Duhul Sfânt o are în lume, prin faptul că ne inundă sufletele și inima de lucrarea Harului Său mântuitor și ne însoțește în fiecare acțiune binecuvântată a noastră. Ierarhul hunedorean a mai punctat și faptul că noi primim darurile Duhului Sfânt încă de la Botez, daruri pe care le actualizăm și le aducem în folosul vieții noastre prin păzirea poruncilor dumnezeiești și prin împlinirea faptelor bune.