Hramul schitului „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Cucuiș


EPDH - 23.04.2016-3Sâmbătă, 23 aprilie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a slujit în biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a schitului hunedorean Cucuiș, cu prilejul sărbătoririi hramului acesteia.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie a subliniat faptul că Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, prin vitejia și tăria sa în credința lui Hristos, a biruit deșertăciunile vremelnice ale acestei lumi, mărturisind chiar până la moarte dreapta credință în Cel care este Biruitorul iadului și al morții și chezașul vieții noastre celei veșnice în Împărăția Cerurilor. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să încerce să fie și mai apropiați Bisericii lui Hristos în aceste ultime zile rămase până la praznicul luminat al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, pentru a primi în pace biruința Mântuitorului de pe Cruce și a dobândi astfel mântuirea sufletelor noastre.


GALERIE FOTO