Hramul schitului Suseni-Colț din Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 26.06.2016 - Hram Suseni Colt-17Duminică, 26 iunie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la schitul „Duminica Tuturor Sfinților” – Suseni-Colț din județul Hunedoara, cu ocazia sărbătoririi hramului acestuia.

Într-o atmosferă de binecuvântată bucurie duhovnicească, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de către un sobor de preoți și diaconi, iar în cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej le-a vorbit credincioșilor prezenți despre dinamica omului de la chipul la asemănarea cu Dumnezeu, sfinții fiind aceia care întruchipează modele de închinare  și de jertfă a vieții lor lui Hristos. De asemenea, ierarhul hunedorean i-a îndemnat pe cei prezenți să încerce să adauge vieții lor cât mai multe daruri duhovnicești printr-o viață curată ți bineplăcută lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO