În prima Duminică a Triodului Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a slujit în satul Bucium


În Duminica a 33-a după Rusalii – prima din perioada liturgică a Triodului, 13 februarie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din filia Bucium a parohiei Orăștioara de Sus, Protopopiatul Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, tâlcuind pericopa evanghelică a vameșului și a fariseului citită la Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa a vorbit despre păcatul mândriei și despre virtutea smereniei.

Pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor încredințați spre păstorire Preotul paroh Mihai Dănilă a fost hirotesit sachelar, iar credincioșii implicați în activitățile parohiei au primit acte de cinstire.

După Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Episcop Nestor, împreună cu soborul slujitor, a oficiat slujba de sfințire a noii capele mortuare din localitate.


GALERIE FOTO