Început de an școlar la Poiana Răchițelii


În inima Ținutului Pădurenilor, într-un sat cu doar 30 de case funcționează încă o școală primară, datorită eforturilor susținute ale domnului director Ciuculescu Vasile, care este și învățătorului acesteia. Deși majoritatea locuitorilor satelor din împrejurimi sunt bătrâni, școala din Poiana Răchițelii și-a deschis porțile și în noul an școlar 2016-2017 chiar daca numai pentru 7 elevi, cu vârste cuprinse între 6 și 10 ani. Cu binecuvântarea și purtarea de grija a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, prima zi de școala a început cu rugăciunea de Te Deum, săvârșită de părintele consilier pentru învățământ Radu Trifon împreună cu preacucernicul preot paroh Florin Puf. Părintele consilier a transmis binecuvântarea și mesajul Preasfințitului Părinte Gurie, Întâistătătorul Eparhiei Devei și a Hunedoarei, care i-a felicitat pe ostenitorii instituției de învățământ pentru eforturile lor de a se îngriji permanent de calitatea ridicată a procesului de învățământ. Prin acest demers Biserica arată că este prezentă și în această zonă izolată de marile centre educaționale, dar binecuvântată de Dumnezeu cu fii ai locului, care prin carierele lor profesionale fac cinste atât domnului învățător, comunităților din care provin dar mai ales Bisericii și neamului din care fac parte. Ca dar de început de an elevii acestei școli au primit fiecare cărți de rugăciune și haine.