Liturghie arhierească la început de an școlar


EPDH - 12.09.2016 - Început an scolar -10Luni, 12 septembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în catedrala episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a înălțat rugăciuni către Preabunul Dumnezeu ca să reverse lumina cunoștinței Sale peste elevii hunedoreni, care încep de astăzi un nou an școlar. De asemenea, Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură, a vorbit despre importanța școlii în dezvoltarea intelectuală a copilului, subliniind însă și faptul că o educație sănătoasă se clădește prin cunoștiințele dobândite pe băncile școlii, dar clădite pe temelia credinței și a rugăciunii către Atotputernicul Dumnezeu.


GALERIE FOTO