Întâlnirea tinerilor din Centrele de Tineret Orthocaffe Deva și Hațeg ale Episcopiei Devei și Hunedoarei


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, marți, 9 iunie 2019, scăpați de grija examenului de Bacalaureat, tineri ai Centrului de tineret Orthocaffe din Deva, însoțiți de părintele Radu Scânteie, au făcut o vizită prietenilor lor hațegani.

Întâlnirea a avut loc la Centru de tineret Orthocaffe din Hațeg, unde tinerii și-au împărtășit din experiența examenelor promovate, s-au jucat diferite jocuri, au cântat, și-au făcut planuri comune de viitor și au sărbătorit majoratul unei tinere hațegane, într-un duh creștinesc și tineresc deopotrivă.

„Bucură-te, omule, cât ești tânăr și inima ta să fie veselă în zilele tinereții tale și mergi în căile inimii tale și după ce-ți arată ochii tăi, dar să știi că, pentru toate acestea, Dumnezeu te va aduce la judecata Sa. Adu-ți aminte de Ziditorul tău în zilele tinereții tale, înainte să vină zilele de restriște și să se apropie anii despre care vei zice: N-am nici o plăcere în ei!” (Ecclesiastul 11, 9 – 12, 1).


GALERIE FOTO