La Catedrala Episcopală din Deva a fost săvârșită Slujba din noaptea trecerii dintre ani


Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a oficiat Slujba din noaptea trecerii dintre ani, sâmbătă, 31 decembrie 2022, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un soborul de preoți și diaconi. În cadrul acestei rânduieli este citit Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos și sunt rostite rugăciuni de mulțumire, pentru anul ce tocmai s-a încheiat, și de binecuvântare pentru începerea Anului Nou.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a îndemnat credincioșii prezenți ca, la început de an, să ceară în rugăciune ajutor de la Dumnezeu pentru a împlini lucrarea cea bună, cea care se face arvună spre dobândirea fericirii veșnice în Împărăția Cerurilor. La finalul cuvântului, Preasfinția Sa a urat celor prezenți ani mulți cu sănătate, bucurie, pace și mult spor duhovnicesc!


GALERIE FOTO