La Slujba Vecerniei – „A doua Înviere” – ierarhii hunedoreni au slujit la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica Învierii, 2 mai 2021, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au săvârșit slujba Vecerniei, numită și „A doua Înviere” sau „Învierea mică”, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, alături cu soborul slujitor. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sfântul Ierarh Nicolae”, dirijată de către Părintele Daniel Balea.

La finalul slujbei, Părintele Petru Stanciu, preot pensionar, a fost hirotesit iconom-stavrofor.

Vecernia din această zi are o rânduială deosebită, citindu-se pericopa Sfintei Evanghelii în mai mult limbi, prin aceasta arătându-se propovăduirea Cuvântului lui Dumnezeu la toate neamurile de pe pământ.


GALERIE FOTO