Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Catedrala Episcopală din Deva


La Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, miercuri, 17 martie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, cunoscută și sub numele de Liturghia Sfântului Grigorie Dialogul, Papă al Romei, este specifică numai Postului Mare. Aceasta se săvârșește în zilele de luni până vineri, cu excepția zilelor aliturgice, a sărbătorii Bunei Vestiri și a Joii Mari. Sfântul Agneț folosit la această Liturghie este sfințit la Liturghia din duminica precedentă, preotul pregătind pe lângă Agnețul de la Liturghia respectivă alte Agnețe, corespunzătoare numărului de Liturghii ale Darurilor mai înainte sfințite ce vor fi săvârșite în săptămâna următoare.


GALERIE FOTO