Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Catedrala Episcopală „Sf. Ier. Nicolae” și „Sf. Ap. Petru și Pavel”


EPDH - 16.03.2016-34Miercuri, 16 martie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, unde a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În seara precedentă[1], Preasfințitul Părinte Gurie a slujit în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Hunedoara, acolo unde a săvârșit slujba Canonului celui Mare al Sfântului Andrei Criteanul, în cadrul Pavecerniței Mari, potrivit rânduielii liturgice a Bisericii noastre dreptmăritoare în prima săptămână a Postului Sfintelor Paști.


GALERIE FOTO


 

[1] Marți – 15 martie 2016