Liturghia din Sâmbăta Mare la Catedrala Episcopală din Deva


Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în Sfânta și Marea Sâmbătă, 1 mai 2021, împreună cu Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, alături de soborul slujitor.

În Sâmbăta Mare ne aducem aminte de momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos, fiind pus în mormânt cu trupul, a coborât cu sufletul în iad și a rupt pecețile iadului. În această zi se săvârșește Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, împreună cu Vecernia. Rânduiala slujbei din această zi prezintă o serie de particularități care o fac unică din punct de vedere tipiconal și imnografic. În prima partea a acesteia sunt citite numeroase paremii din Vechiul Testament, pericope ce cuprind profeții despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO