Liturghie arhierească la Mănăstirea „Duminica Sfinților Români” – Grădiștea de Munte

EPDH-14.06.2015-7Duminică, 14 iunie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în Biserica cu hramul „Duminica Sfinților Români” a Mănăstirii Grădiștea de Munte din Județul Hunedoara, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

Biserica Ortodoxă Română a rânduit ca în a doua duminică după Rusalii, după ce în precedenta duminică au fost cinstiți toți sfinții, să se facă prăznuirea tuturor sfinților care au viețuit și s-au ostenit duhovnicește pe meleagurile românești, dând astfel pildă de bună viețuire nouă, întregului popor român de astăzi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre chemarea la apostolie a primilor Apostoli ai Domnului nostru Iisus Hristos, chemare care continuă să existe și astăzi și este adresată fiecărui credincios în parte. De asemenea, Preasfinția Sa a punctat faptul că primii Apostoli au răspuns imediat chemării Mântuitorului, iar în schimbul misiunii lor de Apostoli, aceștia nu au cerut vreo funcție sau vreun statut social ca răsplată a misiunii lor, ci s-au înscris în mod absolut voluntar în activitatea lor pastorală. În continuare, amintind de sărbătoarea sfinților români, Preasfințitul Părinte Gurie i-a îndemnat pe credincioși să aibă pe sfinți ca pilde de urmat în nevoința lor duhovnicească spre dobândirea mântuirii, întrucât sfinții sunt aceia care au depărtat de la ei toată grija cea lumească, au pus-o în plan secund și și-au dedicat existența pământească urmării și împlinirii poruncilor Evangheliei Domnului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO