Liturghie arhierească la Schitul Bălata


În Duminica după Nașterea Domnului, 27 decembrie 2020, zi în care se face pomenirea Sfântului Apostol, întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” de la Bălata, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa, făcând referire la pătimirea Sfântului Mucenic Ștefan, a vorbit credincioșilor prezenți despre credința noastră creștină, care nu ne garantează scutirea de întristări, de dureri, de frustrări, de aparente înfrângeri definitive, ci ea ne oferă puterea de a folosi în mod creator aceste adversități. Creștinul adevărat trebuie să învețe să convertească neputința în har.


GALERIE FOTO