Mănăstirea Ohaba și-a cinstit ocrotitorul


În ziua pomenirii Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul, sâmbătă, 21 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Ohaba, cu prilejul sărbătorii celui de-al doilea hram al așezământului monahal. La momentul rânduit din timpul slujbei, Părintele diacon Cristian Meltiș a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” –Tomești, cu filiile Șteia și Tiulești, din Protopopiatul Brad. La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba Parastasului, fiind pomeniți Episcopul Gurie Georgiu, viețuitori și binefăcători ai mănăstirii, trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre pilda lucrării Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul care, datorită vieții monahale trăite pe cele mai înalte trepte duhovnicești și scrierilor sale profund teologice, este cinstit în Biserica Ortodoxă ca mare învățător și apărător al dreptei credințe.


GALERIE FOTO