Manifestare național-istorică la Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, marți, 16 februarie, de la ora 14.00, în sala „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara din Deva, se va organiza o întâlnire de suflet cu veteranii hunedoreni, membri ai Asociației Veteranilor de Război – filiala Hunedoara. În cadrul acesteia, prof. dr. Remus Nica de la Facultatea de Istorie din București va susține o conferință istorică despre cel de-al Doilea Război Mondial.

Vă adresăm, așadar, invitaţia de a participa la această manifestare național-istorică, prilejuită de împlinirea a 100 de ani de la intrarea României în Marele Război, respectiv a 75 de ani de la intrarea țării noastre în cea de-a doua conflagrație mondială.

Vă aşteptăm cu mult drag!