Masă rotundă dedicată vieții și operei Părintelui Arsenie Boca


Episcopia Devei și Hunedoarei organizează joi, 23 martie 2017, de la ora 18.00, în sala mare a Teatrului de Artă din Deva, o masă rotundă, intitulată „Credință și cunoaștere pe Cărarea Împărăției, dedicată vieții și operei marelui duhovnic contemporan Arsenie Boca de la Prislop.

La această dezbatere vor lua parte:

Pr. prof. dr. Răzvan Lucian Petcu (fizician, preot în Parohia Drăgănescu, jud. Giurgiu);

Dr. Andrei Dorobanțu (fizician în cadrul Institutului Național de Fizică și Inginerie Nucleară „Horia Hulubei” – Măgurele, jud. Ilfov);

Dr. Adrian Nicolae Petcu (istoric, cercetător al fenomenului concentraționar românesc);

Prof. dr. Marius Vasileanu (antropolog, coordonator al vol. Altfel despre Părintele Arsenie Boca).

Această manifestare duhovnicească este prilejuită și de declararea anului în curs, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, drept an comemorativ al tuturor pătimitorilor din închisorile comuniste.

Intrarea este liberă!!!


 Afis Masa rotunda Pr. Arsenie Boca 3