Noi slujitori ai Sfântului Altar hirotoniți la Catedrala Episcopală


Sâmbătă, 15 decembrie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În timpul slujbei, la momentul rânduit, părintele diacon Ioan Marius Popa a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Băcia, cu filia Petreni, Protopopiatul Orăștie, iar tânărul teolog Ioan Daniel Coste a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Almaș-Săliște din cadrul Protopopiatului Deva.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a rostit un cuvânt de binecuvântare credincioșilor prezenți la slujbă.


GALERIE FOTO