Slujire arhierească la Schitul Bălata


În Duminica a 28-a după Rusalii, 16 decembrie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” din Bălata. În cadrul slujbei, la momentul rânduit, Părintele diacon Ioan Daniel Coste a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Almaș-Săliște, cu filiile Almășel, Brășeu, Godinești și Micănești, din cadrul Protopopiatului Deva.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre parabola rostită de către Mântuitorul Iisus Hristos și citită în această duminică din Sfânta Evanghelie, despre cei poftiți la cină, ca fiind o metaforă pe care o folosește Dumnezeu pentru a ilustra esența profundă a Împărăției Cerurilor. În Biserica de azi Hristos ne cheamă la ospățul duhovnicesc, la Cina euharistică, să ne împărtășim cu Trupul și Sângele Său, iar noi trebuie să ne angajăm cu toate eforturile pentru dobândirea Împărăției de dincolo de lume.


GALERIE FOTO