Noile troițe ce stăjuiesc drumul de la Hațeg spre Mănăstirea Prislop au fost sfințite


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, sâmbătă, 27 mai 2023, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Daniil și cu un sobor de preoți au sfințit două Cruci care străjuiesc drumul spre Mănăstirea Prislop, înălțate la ieșirea din orașul Hațeg, respectiv în apropierea așezământului monahal de la Prislop. Cele două Sfinte Cruci au fost ctitorite prin bunăvoința Părintelui Serafim de la Muntele Athos, a domnului primar Adrian Pușcaș de la Hațeg și a altor credincioși binevoitori.

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a rostit un cuvânt despre troițele așezate la margini și la răspântii de drumuri ca fiind semne de aducere aminte de suferințele, de pătimirile, de răstignirea lui Hristos pentru păcatele noastre, îndemnând sufletele la smerenie și la rugăciune neîncetată.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Episcop Daniil a explicat că Sfânta Cruce a lui Hristos e sfințită și sfințitoare pentru că Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru, a primit să fie răstignit pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire și fiecare avem de dus crucea vieții noastre, pentru păcatele noastre, rânduită de Dumnezeu ca punte pentru trecerea în ceasul morții, în viața cea veșnică.


GALERIE FOTO