Noua biserică din satul Chergheș a fost târnosită


În Duminica a 31-a după Rusalii, 23 ianuarie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a târnosit noua biserică cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din satul Chergheș, parohia Popești, Protopopiatul Deva, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Preasfinția Sa a explicat semnificațiile teologice ale rânduielii târnosirii lăcașului de cult și importanța acestuia pentru comunitatea de credincioși, biserica fiind locul unde ne adunăm în fiecare zi de duminică sau de sărbătoare pentru a participa la Sfânta Liturghie.

La finalul slujbei, pentru strădania depusă la construirea bisericii, Preotul paroh Florin Vasiu a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar fostul Preot paroh Radu Scânteie, Preotul pensionar Ioan Coța și credincioșii implicați în construcția și înfrumusețarea lăcașului de cult au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO