O cateheză altfel, pentru copiii parohiei „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Hărţăgani


1 (2)Într-o atmosferă de aleasă bucurie duhovnicească, copiii parohiei „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Hărţăgani, protopopiatul Brad, au avut prilejul de a-şi îmbogăţi şi completa cunoştinţele despre istoria antică a românilor, dar şi despre cea a Bisericii Ortodoxe Române, prin participarea la excursia organizată de parohie ca dar pentru întreaga activitate desfăşurată în cadrul orelor de cateheză.

Astfel, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, sâmbătă, 5 noiembrie 2016, excursia a avut ca punct de început situl arheologic Ulpia Traiana Sarmizegetusa, fosta capitală a provinciei romane Dacia, un loc impresionant datorită importanţei economice, politice, religioase şi militare avute acum aproape două milenii. S-a vizitat apoi biserica „Sfântul Nicolae” din localitatea Densuş, una dintre cele mai vechi biserici de rit bizantin din România, construită în secolul XIII. Itinerariul a continuat prin vizitarea Mănăstirii Colţ, una dintre primele mănăstiri atestate pe teritoriul României, fiind construită la începutul sec. XIV, undeva prin anii 1310-1315, de familia Cândeştilor.

În încheierea excursiei, toţi participanţii s-au bucurat de vizionarea unui film pentru copii în cadrul Cinema City din Deva.

Preot Valentin Crainic


GALERIE FOTO