O seară minunată de colinde la biserica „Sf. Vasile cel Mare” din Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, sâmbătă, 9 decembrie 2017, după săvârșirea slujbei Vecerniei, în biserica „Sf. Vasile cel Mare” din Deva s-a desfășurat un frumos concert de colinde.

Cei dintâi care s-au făcut purtători ai mesajului Nașterii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos în peștera Viflaimului au fost membrii Coralei mixte a Catedralei Episcopale din Deva, corală constituită în anul 2014 și condusă de P.C. Părinte Arhid. Daniel Balea. În cel de-al doilea moment al serii, glasul și mesajul colindelor interpretate de Alisa Toma, o tânără, dar consacrată solistă de muzică populară din județul Hunedoara, au reușit să îi emoționeze, până la lacrimi, pe cei prezenți. Sub bagheta aceluiași dirijor, P.C. Părinte Arhid. Daniel Balea, membrii Coralei „Sacerdotes” a Episcopiei Devei și Hunedoarei, înființată în anul 2010, au împodobit apoi și ei, prin vocile lor minunate, frumosul moment. În ultima parte a serii, versul colindului sfânt a fost picurat în suflete de către un alt îndrăgit interpret hunedorean, Bogdan Toma, doinitorul „Ținutului Pădurenilor”.

La final, după ce toți cei prezenți în biserică au dat glas cunoscutului colind O, ce veste minunată!, P. C. Părinte Florin Dobrei, preotul-paroh al Parohiei „Sfântul Vasile cel Mare” – Deva III, a adresat un cuvânt de mulțumire atât invitaților, cât și preoților și credincioșilor prezenți în număr mare într-această seară de sfânt colind, transmițându-le tuturor îndătinatele urări creștine de sănătate, pace sufletească și alese bucurii duhovnicești în prag de Sfinte Sărbători ale Crăciunului.


GALERIE FOTO