Părintele Protopop Petru Costa a trecut la Domnul

În seara zilei de 20 iulie 2023 Preotul Petru Costa, Protopopul Devei, a trecut la cele veșnice.

Preotul Petru Costa s-a născut în 2 ianuarie 1956 în satul Lelese. A urmat Școala Primară din Lelese, Școala Gimnazială din Alun, Seminarul Teologic din Caransebeș și Institutul teologic de grad universitar din Sibiu. A fost hirotonit diacon la 1 februarie 1983, iar preot la 5 februarie, în același an, pe seama Parohiei Ortodoxe Sulighete cu filiile Căinelu de Jos și Fornădia (1983-1989); între anii 1989 și 1995 a păstorit în Parohia Ortodoxă Banpotoc, iar din 1995 a păstorit, în calitate de preot paroh, în Parohia Ortodoxă Deva IV. A fost secretar al Protopopiatului Ortodox Deva (1992-1997), profesor de Religie la Școala Normală „Sabin Drăgoi” din Deva (1992-1996) și la secția de „Filologie-Teologie” a acesteia (1994-2002), fiind hirotesit iconom (1994) și iconom stavrofor (1999). Din 1 mai 2010 a îndeplinit funcția de Protopop al Devei.

S-a îngrijit de finalizarea construcției bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Fornădia, de construcția bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Chimindia, iar între anii 1995-2014, de construcția și împodobirea cu pictură a bisericii cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva, târnosită în anul 2014 de Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împreună cu un sobor de ierarhi, cu acest prilej Părintele Petru Costa primind distincția „Crucea Patriarhală”. De asemenea, s-a îngrijit de construcția noului sediu al Protopopiatului Ortodox Deva. Vrednicul de pomenire, Episcopul Gurie Georgiu, întâiul Arhipăstor al Episcopiei Devei și Hunedoarei, i-a oferit distincția „Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei” și ordinul „Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop”.

Trupul neînsuflețit este depus la biserica Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva (str. Mihai Eminescu, nr. 91), iar Slujba înmormântării va avea loc, în aceeași biserică, Duminică, 23 iulie 2023, la ora 14.00.

Rugăm pe Hristos Domnul, Cel înviat din morți, să-i facă parte de odihnă întru Împărăția Sa!