Părintele Zaharia Zaharou va susține la Deva o conferință duhovnicească


Cu binecuvântarea și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, miercuri, 18 octombrie 2023, de la ora 18:00, Părintele arhimandrit Zaharia Zaharou de la Mănăstirea „Sf. Ioan Botezătorul” din Essex, Anglia, va susține la Deva conferința: „Akedia lumii și trezvia ucenicilor lui Hristos”.

Conferința va avea loc la Teatrul de Artă din Deva, strada 1 Decembrie, nr. 15.

Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.

Părintele Arhimandrit Zaharia, originar din Cipru, este unul dintre cei mai profunzi trăitori și mărturisitori contemporani ai credinței ortodoxe, fiu duhovnicesc al Cuviosului Sofronie Saharov care, la rândul său, a fost ucenic al Sfântului Siluan Athonitul.

Părintele Zaharia a continuat lucrarea duhovnicească începută de Cuviosul Sofronie la Mănăstirea Essex, Anglia, unde face apostolat atât pentru creștinii din Anglia, cât și pentru toți cei care caută o oază de spiritualitate ortodoxă.