Patruzeci de tineri ortodocși hunedoreni vor participa la ITO 2023 Timișoara


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, 40 de tineri de pe întreg cuprinsul județului Hunedoara vor participa în perioada 31 august – 3 septembrie 2023 la Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși, ediție desfășură de această dată la Timișoara, capitala culturală a Europei în acest an.

Înainte de plecare, participanții hunedoreni la ITO 2023 s-au adunat în Catedrala Episcopală din Deva, unde Preacuviosul Părinte Arhimandrit Andrei Coroianu, vicar administrativ al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit o slujbă de binecuvântare, rugând pe Bunul Dumnezeu să-i ocrotească, să le lumineze mintea și inima și să-i ferească de toate ispitele.

În continuare Părintele vicar a rostit un scurt cuvânt de învățătură, îndemnând pe toți tinerii să se bucure de aceste zile de întâlnire cu tineri ortodocși din întreaga țară și din lume, să fie veseli, luminoși, dar și responsabili și mărturisitori, să reprezinte cu seriozitate eparhia Devei și Hunedoarei, protopopiatele și parohiile din care provin și să arate lumii de astăzi, prin comportamentul lor, că și generația de mâine a României crede și apără cu tărie, cu dragoste și cu jertfelnicie valorile fundamentale ale credinței creștin-ortodoxe și ale neamului românesc.

Pr. Radu Trifon


GALERIE FOTO