Pomenirea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie | Hram la parohia Deva V


În ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir, miercuri, 26 octombrie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a parohiei Deva V, parohie ce îl are ca ocrotitor și pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – hramul noii biserici, aflate în construcție.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa, vorbind despre curajul Sfântului Mucenic Dimitrie de a mărturisi dreapta credință, pentru aceasta suferind și moartea martirică, a îndemnat credincioșii prezenți să aibă râvnă în mărturisirea cuvântului lui Dumnezeu în orice moment și cu orice prilej, deoarece fiecare avem această datorie de a transmite mai departe credința în Hristos pe care am primit-o de la înaintașii noștri.


GALERIE FOTO