Pomenirea Sfântului Mucenic Ștefan la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Deva


În ziua pomenirii Sfântului Apostol, întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan, luni, 27 decembrie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul a vorbit despre tensiunea care există dintotdeauna în lume și va exista până la sfârșit între cei ce înțeleg lucrarea lui Dumnezeu, o primesc, o cinstesc și o mărturisesc și cei ce se împotrivesc acesteia, explicând că prin mucenicia Sfântului Ștefan și a tuturor Sfinților Mucenici se înțelege cel mai bine această tensiune. Mucenicii și-au dus până la capăt mărturisirea Adevărului și a dreptei credințe, vestind și după moarte Adevărul credinței lor și rămânând ca semn a lucrării lui Dumnezeu în Biserică până la sfârșitul veacului, toată viața oamenilor stând sub semnul acestei alegeri în a cinsti sau a se împotrivi lui Dumnezeu. În încheierea cuvântului Preasfinția Sa a urat noului arhipăstor al Episcopiei hunedorene zile îndelungate, cuvânt cu putere asemenea mucenicilor, pildă de bucurie, de bărbăție și, mai ales, iubire, care să atragă binecuvântare în eparhia încredințată spre păstorire.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Nestor a mulțumit Preasfințitului Părinte Nichifor Botoșăneanul pentru împreuna slujire, iar celor prezenți le-a urat sărbători binecuvântate și întărire în credință pentru a fi râvnitori în mărturisirea lui Hristos.


GALERIE FOTO