Slujba din noaptea trecerii dintre ani la Catedrala Episcopală din Deva


În noaptea trecerii dintre ani, vineri, 31 decembrie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva împreună cu un sobor de preoți și diaconi, săvârșind o slujbă de mulțumire, pentru anul ce tocmai s-a încheiat, și de binecuvântare pentru începerea Anului Nou.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a îndemnat pe cei prezenți ca în noul An să lucreze pentru a deveni mai virtuoși, mai întăriți în credință, mai înduhovniciți, apropiindu-se mai mult de sfințenie și de dobândirea îndumnezeirii, spre care tindem cu toții. La finalul cuvântului, arhipăstorul hunedorean a urat celor prezenți sănătate, bucurie, pace, mult spor duhovnicesc și la mulți ani!


GALERIE FOTO