Praznicul Botezului Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_06.01.2018_Slujire Catedrala-21Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, cu prilejul prăznuirii Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sfântul Ierarh Nicolae” a Catedralei Episcopale, dirijată de către părintele arhidiacon Daniel Balea.

În cuvântul de învățătură rostit în cadrul slujbei, Preasfinția Sa a vorbit despre descoperirea Sfintei Treimi la botezarea, de către Sfântul Proroc Ioan, a Mântuitorului Iisus Hristos, în râul Iordanului.

La momentul rânduit, arhipăstorul hunedorean, împreună cu soborul slujitor, a oficiat rânduiala sfințirii Aghiasmei celei Mari.


GALERIE FOTO