Praznicul Înălțării Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


Joi, 28 mai 2020, în ziua praznicului Înălțării Domnului Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în curtea Catedralei Episcopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfinția Sa a vorbit despre faptul că Înălțarea Mântuitorului Iisus Hristos la cer ne amintește că Domnul va reveni pe pământ, neplecând definitiv, de aceea, conștienți fiind de acest lucru, toate eforturile noastre trebuie să se orienteze în trăirea unei vieți curate, în lumina Evangheliei.

După Sfânta Liturghie, întrucât astăzi este și Ziua Eroilor, la monumentul dedicat acestora din curtea Catedralei devene, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie împreună cu soborul slujitor au săvârșit slujba Parastasului pentru sufletele tuturor ostașilor români care și-au jertfit viața pe câmpurile de luptă, în lagăre și închisori, pentru libertatea și demnitatea poporului român și pentru apărarea credinței strămoșești.


GALERIE FOTO