Praznicul Nașterii Domnului sărbătorit la Catedrala Episcopală din Deva


De praznicul Nașterii Domnului, sâmbătă, 25 decembrie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcop ales al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Pastorala Preasfințitului Părinte Nestor adresată clerului și credincioșilor din eparhia hunedoreană, intitulată „Nașterea lui Dumnezeu din cer pe pământ și nașterea omului de pe pământ în cer”, a fost citită de către Preotul paroh Dorel Ciolea (textul integral al Cuvântului Pastoral poate fi citit aici).

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Nestor a urat sfințiților slujitori și credincioșilor prezenți sărbători binecuvântate.

După Sfânta Liturghie, copii au primit daruri de la Moș Crăciun.


GALERIE FOTO