Ajunul praznicului Nașterii Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


În ajunul praznicului Nașterii Domnului, vineri, 24 decembrie 2021, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcop ales al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Pavecerniței Mari unită cu Litia la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

Cu acest prilej, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt în care a îndemnat să ne străduim să înțelegem dragostea pentru care Fiul lui Dumnezeu s-a întrupat pentru a ne mântui și însușindu-ne această dragoste să ajungem la capacitatea de a o împlini și noi în viața noastră, îndreptând-o către cei din jurul nostru.

La final, preoții și diaconii slujitori la Catedrala Episcopală au susținut un recital de colinde.


GALRIE FOTO