Preoții din Protopopiatul Deva s-au întrunit pentru Conferința semestrială


Slujitorii Sfintelor Altare din Protopopiatul Deva au participat joi, 24 martie 2022, la Conferința semestrială de primăvară. Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Liturghiei Darurilor mai înainte sfințite de către Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedaorei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva.

Părintele Protopop Petru Costa a rostit cuvântul de deschidere în debutul Conferinței, iar apoi au fost susținute două referate având ca subiect tematica anului 2022 în Patriarhia Română: Pr. Nicolae Boboia – Parohia Hunedoara VII: „Rugăciunea lui Iisus reflectată în viața credincioșilor” și Pr. Lucian Istrate – Parohia Mânerău: „Rugăciunea în viața liturgică și ascetică a Bisericii”. În continuare, în cadrul întâlnirii au fost abordate probleme administrative și pastoral-misionare.


GALERIE FOTO