Conferință preoțească în Protopopiatul Hațeg


Miercuri, 23 martie 2022, a avut loc Conferința semestrială a preoților din Protopopiatul Hațeg. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite în biserica „Sfânta Treime” din Hațeg, împreună cu soborul slujitor.

După Sfânta Liturghie, a urmat deschiderea Conferinței printr-un cuvânt al Părintelui Protopop Iuliu Tonca, iar apoi au fost susținute două referate având ca subiecte tematica aprobată de către Sfântul Sinod pentru anul 2022 „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și Anul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț”: Pr. Marius Herța – Parohia Hațeg I: „Viața Sfântului Simeon Noul Teolog și învățătura sa despre rugăciune” și Pr. Daniel Ungureanu – Parohia Totești: „Rugăciunea minții și a inimii în Filocalie – vorbirea omului cu Dumnezeu, hrană, curățire și sfințire a minții și a inimii”. În încheierea întâlnirii, au urmat discuții pe teme pastoral-misionare și administrative.


GALERIE FOTO