Prima zi a Anului Nou la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva


Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit în prima zi a Anului Nou 2022, sâmbătă, 1 ianuarie, când prăznuim Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului nostru Iisus Hristos și pe Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei, în biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva, săvârșind Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, alături de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre sărbătorile acestei zile, praznicul Tăierii-împrejur după trup a Domnului, când Pruncul a primit numele Iisus, în a opta zi de la naștere, făcându-se astfel pildă de ascultare și smerenie în supunerea față de lege, și pomenirea Sfântului Vasile cel Mare – arhiepiscopul Cezareei Capadociei, mare ierarh și dascăl al Bisericii noastre, autorul unei rânduieli a Sfintei Liturghii, autorul regulilor de viețuire monahală și organizator al activității social-filantropice. La finalul cuvântului, Preasfințitul Părinte Nestor a îndemnat ca la început de an să cerem în rugăciune de la Dumnezeu înțelepciune, răbdare și tărie în credință pentru ca toate încercările, suferințele și bucuriile să le primim cu smerenie.


GALERIE FOTO