Prima zi a Postului Mare la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_19.02.2018_Slujire Canon Catedrala-9Luni, 19 februarie 2018, în prima zi a Postului Mare, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit prima parte din Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La final, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură despre Canonul cel Mare, rânduială ce ne arată cât de mult am căzut prin păcate și cât de departe suntem de starea inițială a omului din grădina raiului. Canonul cel Mare ne cheamă să medităm la ziua judecății, fiind preocupați în permanență pentru dobândirea Împărăței Cerurilor.


GALERIE FOTO