Primele cete de colindători la Centrul Eparhial din Deva


Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a primit miercuri, 14 decembrie 2022, primele cete de colindători la Centrul Eparhial din Deva. Au venit să vestească Nașterea Domnului preșcolari și elevi de la Colegiul Național „Decebal” din Deva, elevi de la Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” din Deva, elevi de la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva, preșcolarii de la Grădinița „Episcop Gurie Georgiu” din Deva, mai multe grupe de preșcolari de la Grădinița nr. 7 din Deva, un grup de elevi de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Rudolf Steiner” din Hunedoara, elevi de la Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” din Deva, elevi de la Colegiul „Mihai Eminescu” din Petroșani, monahi de la Mănăstirea Crișan, monahii de la Mănăstirea Măgura și un grup de interpreți de muzică populară.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a mulțumit tuturor pentru vestea Nașterii Pruncului Iisus transmisă prin frumoasele colinde și a răsplătit colindătorii cu tradiționalii covrigi și cu multe alte daruri.


GALERIE FOTO