Primul Club IMPACT la Geoagiu


Picture 007Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, s-au desfăşurat, joi, 31 martie 2016, primele activităţi cu tinerii din cadrul Clubului IMPACT din oraşul Geoagiu. Este primul centru de acest gen din cele trei care vor fi înfiinţate în cadrul eparhiei, ca urmare a derulării proiectului Credo IMPACT. Proiectul are la bază parteneriatul încheiat între Fundaţia Noi Orizonturi Lupeni şi Arhiepiscopia Iaşilor, Episcopia Caransebeşului şi Episcopia Devei şi Hunedoarei. Pastoraţia tinerilor constituie răspunsul Bisericii faţă de nevoile tinerilor şi împărtăşirea darurilor unice ale tinerilor către întreaga comunitate. Exerciţiul acesta presupune valorificarea resurselor inimaginabile ale tinereţii: energie, dinamism, imaginaţie, creativitate, capacitate comunicaţională crescută, cu alte cuvinte relaţionarea tinerilor, prin aceste resurse, cu valorile evanghelice: bucuria vieţii,  credinţa în cele sfinte, iubirea, iubirea uneori vazută ca jertfă, milostenia, nădejdea, şi, la modul special participarea la viaţa liturgică a Bisericii. Biserica poate şi are dreptul şi maxima responsabilitate de a răspunde nevoii de creştere şi exprimare a identităţii  membrilor ei, a tinerilor. Acest fapt nu presupune găsirea altor mesaje de adresare, ci doar altfel exprimate, adaptarea lor nevoilor tinerilor, cu alte cuvinte găsirea unor medode şi mijloace de a provoca tinerii să facem împreuna paşi –  spre întâlnirea şi creşterea în Hristos.

La Geoagiu, responsabili de activităţile cu tinerii sunt pr. Călin Gheorghe Balea şi doamnele Loredana Balea şi Mariana Nicolae. Cei trei lideri de proiect au urmat câteva zile de instruire în cadrul Centrului pentru copii şi tineret „Vestitorii bucuriei” din staţiunea Bălţăteşti, judeţul Neamţ, unde s-au familiarizat cu obiectivele proiectului şi cu metodele prin care le pot îndeplini. Clubul IMPACT din Geoagiu funcţionează, provizoriu, în vechea casă parohială, urmând ca, în curând, activităţile cu tinerii să se desfăşoare în subsolul bisericii cu hramurile „Bunavestire şi Sfânta Cuvioasă Parascheva” a Parohiei Geoagiu Suseni, special amenajat şi dotat în acest scop.

Prima întâlnire s-a bucurat de prezenţa mai multor tineri, elevi de la liceul din localitate, şi de cea a delegatului Centrului Eparhial pentru activităţi cu tineretul, dl. Terchet Narcis, care i-a felicitat pe aceştia şi pe preotul coordonator pentru dorinţa de a acţiona în comunitate prin diferite proiecte socio-culturale, dar mai ales, pentru că au înţeles să-şi trăiască clipele frumoase ale adolescenţei împreună cu Hristos. Tinerii care aleg să urmeze activităţile clubului Impact vor fi apostoli ai lui Hristos şi ai Bisericii Sale, în a vesti societăţii post-moderne minunea mântuirii.

Terchet Narcis


GALERIE FOTO