Priveghiere la Catedrala Episcopală din Deva de praznicul Adormirii Maicii Domnului


Vineri, 14 august, în ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva. Preasfinția Sa, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Vecernia împreună cu Litia. În continuare a fost cântat Prohodul Maicii Domnului, iar apoi a urmat procesiunea în jurul sfântului locaș.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre viața aceasta pământească în care ne pregătim, cu faptele noastre bune, pentru viața veșnică și a îndemnat pe cei prezenți să cheme în rugăciune ajutorul Maicii Domnului pentru a ne bucura la sfârșitul vieții acesteia pământești de întâlnirea cu Fiul ei, Domnul nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO