Procesiune în ajunul praznicului Pogorârii Sfântului Duh în orașul Petroșani

EPDH-30.05.2015-45Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, astăzi, 30 mai 2015, în ajunul marelui praznic al Rusaliilor, în orașul Petroșani a avut loc o procesiune cu icoana Pogorârii Sfântului Duh, la care au participat preoții din oraș și o mulțime de credincioși veniți să dea mărturie de bucuria marelui praznic al Ortodoxiei.

După slujba Vecerniei Mari cu Litie, săvârșită în Biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, preoții și credincioșii, în frunte cu Părintele Consilier Nestor Dinculeană, delegat din partea Episcopiei Devei și Hunedoarei și Părintele Petrache Crețu, Protopop de Petroșani, au urmat un traseu prestabilit prin orașul Petroșani, aducând cântări de laudă lui Dumnezeu și poposind pe la toate bisericile din oraș.

În cuvântul de învățătură, părintele Nestor Dinculeană, Consilier administrativ al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a transmis tuturor celor prezenți la procesiune binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei și i-a încredințat pe credincioși de faptul că această manifestare prin procesiunea la care au participat reprezintă o mărturie a bucuriei întemeierii Bisericii dreptslăvitoare prin Pogorârea Duhului Sfânt, în chip de limbi de foc, asupra Sfinților Apostoli.


GALERIE FOTO