Program duhovnicesc în protopopiatul Brad


EPDH - 10.08.2016 - Prot Brad Paraclis-8Începând cu data de 31 iulie 2016, o dată cu lăsatul secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului, la mai multe biserici din cuprinsul Protopopiatului Brad, la ceas de seară, se săvârsește Paraclisul Maicii Domnului în sobor de preoți, în frunte cu P.C. Pr. Protopop Diniș Ioan Petru. De fiecare dată, Slujba Paraclisului se încheie cu rostirea unui cuvânt de învățătură de căre unul dintre preoții slujitori. Amintim parohiile în care a fost oficiat sau se va oficia Slujba paraclisului: Brad I, Țărățel, Rișca, Valea Brad, Birtin, Crișan, Țebea, Brotuna, Ribița, Tiulești, Mihăileni, Brad III, Trestia, Cărăstău, Vața de Jos și Crișcior.

În ziua praznicului, la ora 18:00, la biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Brad se va oficia vecernia urmată de procesiunea cu icoana Maicii Domnului prin orașul Brad.


GALERIE FOTO