Proiectul social „Școala din natură 2023”


În perioada 4-9 septembrie 2023 Fundația „Alături de tine” a Episcopiei Devei și Hunedoarei, în parteneriat cu Primăria Municipiului Deva, desfășoară proiectul social „Școala din natură 2023”, la care participă un număr de 38 copii. Proiectul se desfășoară în zona de agrement Râușor și cuprinde o serie de activități educativ-recreative, de dezvoltare a deprinderilor de viață independentă, activități religioase și vizite la obiectivele culturale și turistice din Țara Hațegului.

Importanța promovării cunoașterii și conservării mediului înconjurător și a valorilor naturale de la vârstă fragedă, precum și păstrarea unei armonii între om, natură și divinitate trebuie insuflată sufletelor aflate în formare, pentru adoptarea unui stil de viață benefic, a comportamentelor sănătoase, valorificarea aptitudinilor și abilităților individuale, dezvoltarea identității religioase și conturarea personalității.

În seara zilei de luni, 4 septembrie, în mijlocul tinerilor a fost prezent Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, care a oficiat o slujbă de binecuvântare și a rostit un cuvânt despre iubirea lui Dumnezeu față de om descoperită în creația Sa.


GALERIE FOTO