Resfințirea bisericii parohiei Petrila-Cimpa


În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, 1 martie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a resfințit biserica „Schimbarea la Față” a parohiei Petrila-Cimpa, după care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La predică, Preasfinția Sa a rostit omilia pericopei citită din Sfânta Evanghelie la Sfânta Liturghie, vorbind despre cum trebuie să postim cu adevărat pentru a ne elibera de păcate și patimi, mai ales în perioada Postului Sfintelor Paști care urmează să înceapă.

Pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în acestă parohie fostul preot paroh Nicolae Negoi a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar actualul preot paroh, Florin Vâlcea, a fost hirotesit iconom. De asemenea, credincioșii implicați mai activ în restaurarea lăcașului de cult au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO