Resfințirea bisericii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din satul Toplița


În Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, 27 februarie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a resfințit biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din satul Toplița, parohia Hășdău, Protopopiatul Deva, iar apoi a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a explicat că îndemnul Mântuitorului Iisus Hristos din pericopa evanghelică a acestei duminici este acela de a spori bunătatea și dragostea în inima noastră, valorificând continuu oportunitatea de a face bine față de semenii noștri aflați în lipsă și suferință.

La finalul slujbei, pentru implicarea în renovarea lăcașului de cult, Preotul paroh Ștefan Petrean a fost hirotesit sachelar, iar credincioșii implicați în lucrările de restaurare a bisericii au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO