Sărbătoarea „Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul” prăznuită în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 24.06.2016 - Schit Balata-1Vineri, 24 iunie 2016, cu prilejul sărbătorii „Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul”, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfântul Irodion de la Lainici” și „Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian” a schitului Bălata din județul Hunedoara, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre modelul de misiune și de jertfelnicie pe care Sfântul Ioan Botezătorul ni-l oferă, el rămânând în istoria mântuirii neamului omenesc ca o personalitate marcantă prin atitudinea sa verticală și ca un premegător al venirii în lume a Mântuitorului nostru Iisus Hristos. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să-și ia ca modele de trăire duhovnicească viețile sfinților, cei care au dobândit darurile Învierii și biruinței Mântuitorului asupra păcatului și a morții și au ajuns la înălțarea cugetelor lor spre cele dumnezeiești printr-o purtare aleasă și prin viața lor închinată Domnului.


GALERIE FOTO