„Sărbătorile naționale” de la Țebea


_DSC1932Duminică, 11 septembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a aflat în mijlocul comunității parohiale „Adormirea Maicii Domnului” din Țebea, protopopiatul Brad, participând la „Sărbătorilor naționale” prilejuite de comemorarea trecerii la cele veșnice a eroului nostru național, Avram Iancu.

Manifestările au debutat cu săvârșirea de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii în biserica „Adormirea Maicii Domnului” a parohiei Țebea, alături de un ales sobor de preoți și diaconi.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a urmat slujba parastasului la mormântul eroului național Avram Iancu, săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei alături de soborul slujitor și în prezența a numeroase oficialități, personalități politice și credincioși veniți să ia parte la acest eveniment de renume național.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie le-a vorbit credincioșilor prezenți despre demnitatea de a fi erou, specificul eroilor neamului nostru românesc fiind acela că ei și-au asumat Crucea lui Hristos în apărarea credinței noastre strămoșești, a neamului și a valorilor culturale românești. Eroul, a mai precizat Preasfinția Sa, reprezintă simbioza între slujirea neamului și a valorilor tradiționale și slujirea Bisericii lui Hristos, în conștiința de veacuri a poporului român Biserica și neamul confundându-se în aceeași comunitate în Hristos

Manifestările „Sărbătorilor naționale” de la Țebea au continuat apoi cu depunerea de coroane la mormântul lui Avram Iancu din partea a numeroase instituții ale statului și cu un festival de muzică populară adresat tuturor celor prezenți la acest minunat eveniment de comemorare a eroului nostru național, Avram Iancu.


GALERIE FOTO