Ședință de lucru a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului la Deva


Luni, 8 februarie 2021, la sediul Centrului Eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei din Deva, a avut loc ședința de lucru a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Laurențiu.

În cadrul ședinței care a reunit, la Deva, ierarhii din Mitropolia Ardealului, au fost avizate propunerile în vederea alegerii de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a arhiereului vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, în conformitate cu dispozițiile Statutului pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române. Astfel, au fost propuși și avizați doi candidați: Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Dinculeană, Vicar administrativ-eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei și Preacuviosul Părinte Arhimandrit Gherontie Ciupe, Consilier eparhial la Sectorul Pastoral-Liturgic al Episcopiei Devei și Hunedoarei.

Pr. Gabriel Miricescu – Purtător de cuvânt al Episcopiei Devei și Hunedoarei


GALERIE FOTO